Łódź to jedno z tych miast, w których jest bardzo dużo teatrów. Najpopularniejsze spośród obecnie działających to m.in. Teatr Wielki, Teatr Powszechny, Teatr Muzyczny, Teatr Nowy, Teatr im. Stefana Jaracza czy Teatr Fundacji Kamila Maćkowiaka. W związku z tym, że jesień zwykle jest początkiem nowego sezonu teatralnego, warto przejrzeć programy i zaplanować przynajmniej jeden pobyt w Łodzi skoncentrowany wyłącznie na kulturze lub połączony z krótkim urlopem na łonie natury. To doskonały pomysł na 2–3 jesienne dni! Molo to luksusowy hotel na weekend nad wodą – mieszkańcy województwa mazowieckiego, łódzkiego oraz świętokrzyskiego mają wygodny i szybki dojazd do położonych nad Zalewem Sulejowskim Smardzewic, a stamtąd już tylko „rzut beretem” do łódzkich teatrów!

Jesień 2024 w Teatrze im. Stefana Jaracza

Centrum rekreacyjne Molo gorąco poleca odwiedzenie najstarszego w Łodzi i jednego z najznakomitszych w regionie Teatru im. Stefana Jaracza. Znajdujący się przy ulicy nazwanej na cześć tego samego aktora teatr ma aż trzy sceny. Dodatkowo przez lata byli z nim związani znakomici artyści, jak m.in. Aleksander Zelwerowicz, Juliusz Osterwa, Leon Schiller czy Barbara Sass. Wystawiane na deskach Teatru Jaracza sztuki – zarówno te dla dorosłych, jak i dla dzieci – od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, a bilety na większość z nich wyprzedają się błyskawicznie i przyciągają widzów z całej Polski.
Oto sztuki planowane na jesień 2024 roku, na które z całą pewnością będzie warto się wybrać – najlepiej przy okazji odpoczynku w centrum rekreacyjnym Molo:
21 września odbędzie się premiera sztuki Augusta Strindberga pt. Silniejsza, z udziałem dwóch znakomitych aktorek: Agnieszki Kowalskiej i Grażyny Walasek;
również we wrześniu na Małej Scenie obejrzymy cieszącą się ogromnym zainteresowaniem Pamięć wody Bogdana Toszy;
będąc w Łodzi w październiku, warto wybrać się na spektakl zrealizowany w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich ProScenium pt. Kruk z Tower, w której występuje Ewa Audykowska-Wiśniewska i Mateusz Czwartosz;
z kolei dla młodych widzów łódzkie teatry przygotowały sztukę pt. Tylko jeden dzień.

Największy łódzki teatr, czyli Teatr Wielki

Znajdujący się przy placu Dąbrowskiego Teatr Wielki szczyci się mianem drugiej pod względem wielkości sceny operowej w Polsce. Jest szczególnie chętnie odwiedzany przez miłośników nieco poważniejszych gatunków, takich jak balet, opera i operetka. Jego historia sięga lat 60. XX wieku, a sam budynek teatru jest doskonale znany nie tylko fanom spektakli baletowych i operetkowych. Są tu również organizowane różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, bale i festiwale. Tegoroczną jesienią do Teatru Wielkiego warto się wybrać na spektakle takie jak:
baletowa adaptacja Romea i Julii (wrzesień 2024);
opera Traviata Verdiego (październik 2024);
balet Giselle (październik 2024);
trwający przez dużą część listopada, a także w grudniu 2024 roku Festiwal Pucciniowski, w ramach którego można będzie zobaczyć takie operowe tytuły, jak Madame Butterfly, Dziewczyna z Dzikiego Zachodu i Tosca.

Jak się śmiać, to tylko w Teatrze Powszechnym!

Centrum rekreacyjne Molo jest znane z troski o dobre samopoczucie swoich gości, dlatego gorąco zachęca do odwiedzenia łódzkiej sceny, której główną misją jest poprawianie humoru. Od początku swego istnienia mieszczący się przy ul.
Legionów 21 w Łodzi Teatr Powszechny wystawia przede wszystkim repertuar komediowy. Ponadto jest on miejscem, w którym zrodziło się wiele ciekawych inicjatyw związanych ze sztuką teatralną, takich jak cykle spektakli połączonych z warsztatami dla dzieci, inscenizacje w ramach Teatru dla niewidomych i słabowidzących czy tanie spektakle dla bezrobotnych.
W jesiennym repertuarze Teatru Powszechnego znajdziemy m.in.:
Uciekinierki – komedię o perypetiach dwóch kobiet, które różnią się od siebie dosłownie wszystkim, lecz tylko pozornie;
spektakl o skomplikowanych losach łódzkiej rodziny przemysłowców Biedermannowie;
sztukę Pomoc domowa, którą na potrzeby Teatru Powszechnego przełożył na język polski znany m.in. z dialogów w filmie Shrek Bartosz Wierzbięta;
kontynuację powyższego dzieła, również w przekładzie nieocenionego Wierzbięty – Pozory;
zabawną opowieść pt. Wykapany zięć o trudnym momencie poznawania się rodzin dwojga zakochanych;
Replay – obraz nietypowej sesji terapeutycznej i dziwnej gry między psychiatrą a pacjentem.
Przedstawienia dla najmłodszych
Jeśli chodzi o teatr, Łódź proponuje także coś dla najmłodszych widzów. Spośród scen dziecięcych największą popularnością cieszy się Teatr Lalek Arlekin znajdujący się przy ul. Wólczańskiej 5. W sezonie jesiennym warto zabrać dziecko na któreś z przedstawień:
Calineczka J.H. Andersena;
Złota rybka na bazie tekstu A. Puszkina;
uczące tolerancji i otwartości Jedno oko na Maroko;
Wielki zły lis na podstawie komiksu pod tym samym tytułem autorstwa Benjamina Rennera;
przeznaczone dla nieco starszych dzieci (powyżej 10. roku życia) Czar(cie) Gry;
Włókniarki, czyli spektakl-koncert dla widzów, którzy ukończyli 16 lat.
Hotele nad Zalewem Sulejowskim – gdzie nocować?
Dla osób spoza Łodzi, które mają ochotę poznać bliżej łódzką scenę teatralną, przyjazd z innego miasta wyłącznie na spektakl może wydawać się przedsięwzięciem niewartym zachodu. Co innego, gdy taki wypad połączy się np. z odpoczynkiem nad wodą. Wybierając na miejsce relaksu Jezioro Sulejowskie, bez trudu znajdziesz noclegi niemal co kilkaset metrów. Jeśli zależy Ci na usługach wysokiej jakości, zarezerwuj jeden z komfortowych pokoi w centrum rekreacyjnym Molo. Po powrocie ze spektaklu przyjemnie będzie wziąć gorący prysznic, położyć się w wygodnym łóżku i skoncentrować się ciszy za oknem. Poza tym nie trzeba będzie też martwić się śniadaniem następnego dnia – restauracja serwuje pyszne posiłki ze świeżych lokalnych produktów. Nasz hotel z widokiem na Zalew Sulejowski będzie idealny dla osób szukających miejsca na odpoczynek niedaleko Łodzi, ale jednocześnie na łonie natury. Jeśli do nich należysz – zapraszamy do kontaktu i rezerwacji!

Zobacz ostatnie posty