Centrum wypoczynkowe pod Łodzią oraz jego okolice – idealne miejsce na aktywne wakacje
Szukasz interesującego miejsca na wiosenny lub letni wyjazd, gdzie będziesz mieć dużo okazji do aktywnego wypoczynku? A może kochasz ciekawostki historyczne i zwiedzanie zabytków? Centralna Polska, o czym nie każdy wie, ma do zaoferowania mnóstwo interesujących miejsc, obfitujących w atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.
Zalew Sulejowski – atrakcje dla każdego bez względu na wiek
Zalew Sulejowski, czyli największy zbiornik wodny w centrum Polski, położony między Sulejowem a Smardzewicami, jest doskonałym miejscem na wypoczynek. Możesz tu miło i aktywnie spędzić weekend lub całe wakacje. Zalew nazywany również Jeziorem Sulejowskim jest sztucznym zbiornikiem, który powstawał w latach 1969–1973 poprzez spiętrzenie wód rzeki Pilicy dzięki zbudowaniu na niej tamy o długości 1200 metrów i wysokości 16 metrów. W ten sposób utworzono wielki akwen wodny o powierzchni 27 km2. To fantastyczne jezioro, które nadaje się znakomicie do żeglowania, windsurfingu, kitesurfingu, pływania kajakiem i rowerkami wodnymi.
Wodne przygody dla całej rodziny
Nasze centrum molo to prawdziwy raj dla miłośników wodnych przygód. Oferujemy różnorodne atrakcje, które zapewnią niezapomniane wrażenia każdemu członkowi rodziny. Możecie spędzić czas na wodzie, korzystając z kajaków, które pozwalają na spokojne zwiedzanie okolicy. Dla tych, którzy lubią większe emocje, proponujemy event boaty, skutery wodne i motorówki, idealne do szybszych wrażeń. Dodatkowo, oferujemy kursy żeglarskie prowadzone przez doświadczonych instruktorów, które są świetnym sposobem na naukę nowych umiejętności i wspólne spędzenie czasu na wodzie. A spływy kajakowe to atrakcja w Centrum Molo, której nie wielu się opiera.
Dzięki położeniu w okolicy obfitującej w gęste lasy, stanowiące wielkie bogactwo przyrodnicze regionu i łagodne piaskowe wybrzeża, teren ten nadaje się znakomicie do wypoczynku. Właśnie dlatego powstały tutaj liczne hotele. Smardzewice to urokliwa miejscowość, w której funkcjonuje położony nad brzegiem jeziora uroczy hotel, dysponujący najdłuższym molo śródlądowym w Europie. To fantastyczne centrum wypoczynkowe pod Łodzią, oferujące idealne warunki do relaksu. Znajdziesz tutaj komfortowe i funkcjonalnie urządzone pokoje z widokiem na wody Zalewu Sulejowskiego. Restauracja serwująca pyszne i ciekawie skomponowane dania zapewni z kolei prawdziwą ucztę smaków. Liczne atrakcje, jakimi uraczy Cię hotel oraz bliskość natury, pozwolą na intensywne i pełne przyjemności dni odpoczynku.
Tajemnica Jeziora Sulejowskiego
Zalew Sulejowski, podobnie jak jego okolice, ma ciekawą historię, przyciągającą między innymi pasjonatów dziwnych, niewyjaśnionych zjawisk. Dobrym przykładem jest tajemniczy, duży krąg pojawiający się na Jeziorze Sulejowskim podczas topnienia lodu, który można zaobserwować w okresie zimowym. Jego widok przywodzi na myśl zjawiska rodem z fantastycznych opowieści. Przyczyna jego powstawania jest jednak jak najbardziej naturalna i związana z pulsującym na dnie zalewu krasowym źródłem. Podobne zjawisko możemy obserwować w fascynującym Rezerwacie Niebieskie Źródła, znajdującym się w niedalekiej odległości od Smardzewic.
Kiedyś źródło (wywierzysko) biło obok koryta Pilicy i nazywano je „Grzmiącymi Źródłami”. Rosnące obok rośliny były bardzo bujne, a wartkie wody mogły poruszać młyńskie koła. W stawie, który utworzyło bijące źródło, zgodnie z miejscową legendą, napoleońscy żołnierze wracający spod Moskwy w 1813 roku zatopili wozy wypełnione wojennymi łupami. Plany budowy Zalewu Sulejowskiego w latach 70. objęły „Grzmiące Źródła”, które pokryły wody zalewu. Zimą wybijająca z głębiny cieplejsza źródlana woda topi lód i tworzy w ten sposób malownicze kręgi, które można podziwiać podczas pobytu w tych okolicach.
Atrakcje w łódzkim – historia grot w Nagórzycach
Eksplorowanie okolicznych atrakcji warto rozpocząć od smacznego i sycącego śniadania, jakie serwuje hotelowa restauracja. Jeśli akurat nie masz ochoty na spacer czy jazdę na rowerze po trasach wiodących wokół Zalew Sulejowskiego, możesz się skusić na wyprawę do Grot Nagórzyckich, znajdujących się niecałe 6 kilometrów od Smardzewic, gdzie mieści się wasz przyjemny hotel na weekend w łódzkim. Groty te to wyrobiska poeksploatacyjne z osiemnastowiecznej kopalni śnieżnobiałego piasku kwarcowego. Skały piaskowcowe powstały w tym miejscu ponad 100 milionów lat temu, w epoce kredy. Najstarsze przekazy o obecności wyjątkowych piasków w rejonach Tomaszowa Mazowieckiego pochodzą z 1883 roku.
Na początku piasek był wykorzystywany przez okoliczną ludność do posypywania podłóg izb, obejść czy dekorowania otoczenia grobów na cmentarzach. Piasek ten nie nadawał się do celów budowlanych ze względu na specyficzne, okrągłe ziarenka niepozwalające na związanie zaprawy murarskiej. Był wydobywany poprzez drążenie pagórkowatego terenu, co powodowało pojawianie się na początku jaskiń, a z czasem głębokich pieczar. W drugiej połowie XIX wieku rozpoczął się dynamiczny rozwój przemysłu szklarskiego, który spowodował szerszą eksploatację piasku kwarcowego, zawierającego ponad 80 procent cennego w tym przemyśle kwarcu. Aby zwiększyć pozyskiwanie piasków, wybrano metodę odkrywkową i obok grot powstał głęboki jar.
Groty w Nagórzycach są pozostałością po kopalni piasku kwarcowego i składają się z licznych wnęk, korytarzy, zaułków i większych grot, z których największa została nazwana „Salą Królewską”. Każda z jam nosi inną nazwę – na przykład „Borsucza”, „Niedźwiedzia”, „Ciemna”, „Taneczna” czy „Złodziejska”. Na skutek naturalnej erozji oraz dewastacji groty zostały okratowane, tak aby uniemożliwić wejście do nich. Od 2012 roku zabezpieczone i odpowiednio przystosowane, są otwarte dla turystów. Zwiedzanie Grot w Nagórzycach odbywa się wyłącznie z przewodnikiem. Zdecydowanie warto odwiedzić to fascynujące miejsce podczas pobytu nad Zalewem Sulejowskim.
Hotel w łódzkim – ciekawy czas pod znakiem żubra i udane imprezy w terenie
Jeśli na miejsce zamieszkania podczas wakacji wybierzesz centrum wypoczynkowe nad Jeziorem Sulejowskim znajdujące się w Smardzewicach, koniecznie odwiedź w przerwie między relaksującymi aktywnościami znajdujący się nieopodal Ośrodek Hodowli Żubrów, noszący imię Prezydenta Ignacego Mościckiego. Żubr to majestatyczne zwierzę będące dla wielu symbolem siły i potęgi przyrody. Początkowo hodowano tu bizony, które prezydent Mościcki otrzymał w darze od Polonii kanadyjskiej. Były to byk Yucon oraz trzy jałówki: Muntijoa, Alberta oraz Acadia. Rozległą zagrodę dla zwierząt podzielono w 1935 rok na dwie części, z których jedną zajmowały bizony, a drugą – przywiezione z Białowieży żubro-bizony. W czasie II wojny światowej Niemcy zlikwidowali ośrodek, a zwierzęta zostały wywiezione do Rzeszy. Kolejny etap działania ośrodka rozpoczął się w 1971 roku, kiedy zainicjowano hodowlę żubrów rasy nizinnej. Ten ośrodek to jedna z najstarszych w Polsce placówek tego typu.
Wieczory i popołudnia to odpowiedni czas, by rozpocząć biesiadowanie na świeżym powietrzu nad jeziorem. Impreza plenerowa przy ognisku lub wyjątkowe kolacje grillowe organizowane na restauracyjnym tarasie czy w dużym namiocie z widokiem na taflę jeziora, dają odprężenie po dniu pełnym aktywności. To idealne zwieńczenie wolnych dni wśród bogactwa natury. Jeśli chcesz spędzić niezapomniany czas w centrum wypoczynkowym nad Zalewem Sulejowskim, serdecznie zachęcamy do kontaktu!