Ciekawe atrakcje urozmaicające okres urlopu nad Zalewem Sulejowskim

Jak można spędzić wakacje, wykorzystując w pełni czas, tak aby nie mieć pod koniec urlopu wrażenia zmarnowanych dni? Najlepiej połączyć wypoczynek, dobrą zabawę, ulubione aktywności fizyczne oraz odwiedzić klimatyczne miejsca, kuszące swoją historią i atrakcjami.

Malownicze miejsce odpowiednie na letni wypoczynek

Doskonałym miejscem, gdzie możemy spędzić wymarzone wakacje, jest centrum rekreacyjne blisko Łodzi, położone nad Zalewem Sulejowskim pośród zielonych gęstych lasów. Zalew Sulejowski, zwany również Jeziorem Sulejowskim, ma powierzchnię około 27 km2 i rozpościera się od Smardzewic, gdzie znajduje się zapora spiętrzająca wody rzeki Pilicy, do Sulejowa. Atrakcyjne położenie, doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, turystyki pieszej i rowerowej oraz ciekawa okolica pełna urokliwych miejscowości sprawiają, że wybierając hotel nad brzegiem jeziora, będziecie mieli idealne warunki do spędzenia urlopu. To doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi, zakochanych par szukających romantycznego zakątka oraz dla singli. Znajdziecie tam znakomite warunki pobytowe, na które składają się przestronne, urządzone ze smakiem wygodne pokoje z widokiem na jezioro, restaurację oferującą kulinarną podróż po świecie wyjątkowych smaków oraz wiele atrakcji przygotowanych przez hotel.

Gratka dla miłośników architektury i historii niedaleko od hotelu nad Zalewem Sulejowskim

Po odpoczynku nad wodami jeziora warto odwiedzić interesujące miejscowości położone w okolicy. Zatem po obfitym i sycącym śniadaniu opuśćcie pokoje nad Zalewem Sulejowskim i wybierzcie się na eksplorowanie pobliskich perełek architektonicznych, kryjących prawdziwe skarby. Jedną z nich jest Piotrków Trybunalski. Niewiele miast w Polsce ma więcej zabytków i posiada tak wiele atutów turystycznych, choć chyba nie do końca odkrytych.

Pierwsze wzmianki o tym mieście pochodzą z 1217 roku, kiedy było to miejsce zwoływania zjazdów rycerskich przez tutejszych książąt. W XIV w. za panowania Kazimierza Wielkiego powstały tam mury miejskie oraz najstarszy kościół, w którym odbywały się nabożeństwa poprzedzające generalne zjazdy szlachty polskiej i obrady sejmowe, a w późniejszych latach sesje Trybunału Koronnego, czyli sądu najwyższego (od tego czasu Piotrków zdobył drugi człon nazwy – Trybunalski). Piotrków jest kolebką parlamentaryzmu polskiego. Przed przeniesieniem przez króla Zygmunta III Wazy stolicy do Warszawy to tutaj, poza obradami sejmu, wybierano także królów.

Co ciekawego można zobaczyć w Piotrkowie Trybunalskim?

Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od wizyty w punkcie informacji turystycznej, gdzie dostaniecie mapę i ulotki informacyjne dotyczące najciekawszych miejsc Piotrkowa. Jedną z najstarszych atrakcji miasta jest Zamek Królewski zbudowany w XIV wieku na zlecenie króla Zygmunta I Starego. Nazwa zamek może w tym przypadku nieco mylić, bo budowla będąca siedzibą królów jest często określana mianem pałacu wieżowego – składa się z trzech kondygnacji i nie przypomina tradycyjnych zamków. Obecnie mieści się tam muzeum obejmujące ciekawą ekspozycję dotyczącą bogatej historii Piotrkowa Trybunalskiego. Przed zamkiem znajduje się Plac Zamkowy, na którym niegdyś wybierano królów: Zygmunta Warneńczyka czy czterech synów Zygmunta Starego. Ważnym wydarzeniem związanym z Piotrkowem były statuty piotrkowskie z 1496 roku ustanowione przez Jana Olbrachta, wprowadzające na kilka wieków obowiązek pańszczyzny.

Kilka kroków od zamku mieści budynek XVIII-wiecznej Wielkiej Synagogi, w której obecnie mieści się biblioteka. Miejsce to stanowi aktualnie wspomnienie licznej ludności żydowskiej zamieszkującej Piotrków, podobnie jak znajdujący się nieopodal cmentarz żydowski. Piotrków Trybunalski był miejscem, gdzie w 1939 r. stworzono pierwsze getto żydowskie na okupowanych ziemiach polskich.

Podczas wizyty w tym mieście warto odwiedzić kościół farny św. Jakuba Apostoła – najstarszy i najważniejszy historycznie kościół, gdzie odbywały się synody biskupów. Można tam na ołtarzu głównym podziwiać gotycki obraz „Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny” sprowadzony przez królową Bonę. Przechadzając się wąskimi klimatycznymi uliczkami, mijając gdzieniegdzie fragmenty grubych murów miejskich, dobrze zachowanych zwłaszcza w murach klasztoru sióstr Dominikanek (jedynego żeńskiego zgromadzenia w Piotrkowie), traficie na Stary Rynek, gdzie znajdują się urokliwe kolorowe kamieniczki, a oddalony o kilka kroków kościół jezuitów (Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej) skrywa fantastyczne wnętrza barokowe i ciekawe polichromie. Odchodzącą od rynku ulicą Słowackiego dojdziecie do zabytkowego dworca kolejowego, mijając po drodze cerkiew prawosławną, interesujący architektonicznie gmach sądu oraz wieżę ciśnień z 1927 roku.

Jeśli zapragniecie odpocząć w trakcie spaceru po mieście i będziecie mieli ochotę na coś słodkiego, koniecznie odwiedźcie Muzeum Marcepanów przy Rynku Trybunalskim. Podczas wizyty możecie sami zrobić marcepanową kulkę i skosztować tego wyjątkowego smakołyku, którego wytwarzaniem zajmowali się kiedyś wyłącznie aptekarze. Piotrków Trybunalski jest miastem z bogatymi tradycjami, którego historię tworzyli przedstawiciele wielu kultur i narodów. Poza Polakami żyli tam Żydzi, Niemcy, Rosjanie, Romowie, Ormianie, Grecy, Szkoci i Włosi. Zdecydowanie warto poświęcić część czasu spędzanego na wymarzonym wypoczynku w centrum rekreacyjnym nad Zalewem Sulejowskim na wizytę w tym mieście.

Pomnik Historii, który trzeba zobaczyć podczas pobytu w centrum rekreacyjnym blisko Łodzi

Kolejnym miejscem, do którego warto wpaść w pogodne popołudnie, jest Sulejów. To małe miasteczko nad rzeką Pilicą, którego główną atrakcją jest Opactwo Cystersów położone w Podklasztorzu, obecnie dzielnicy Sulejowa. W jego skład wchodzą obronny klasztor z kościołem wraz z zabudowaniami, obwarowaniami oraz ogrodami. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków polskich o wyjątkowej wartości historycznej i artystycznej.

Należy on do kilku dwunastowiecznych opactw zbudowanych na terenie Polski, stanowiących filię francuskiego klasztoru cystersów w Morimond. Jest jedynym opactwem warownym tak dobrze zachowanym do dzisiaj. Na szczególną uwagę zasługuje kościół klasztorny p.w. Najświętszej Marii Panny i św. Tomasza Kantuaryjskiego. Fundatorem klasztoru był Kazimierz II Sprawiedliwy. 

W Sulejowie zatrzymał się Władysław Jagiełło przed wyjazdem pod Grunwald. Szczególnie pięknie w świetle zachodzącego słońca prezentują się zabudowania klasztorne, fragmenty murów obronnych i sześć baszt, z których jedna o nazwie mauretańska została zbudowana w XV wieku. Opactwo cysterskie zostało wpisane na listę Pomników Historii. Warto wybrać się do Sulejowa na krótką wycieczkę bogatą w walory poznawcze.

Wszystkich, którzy pragną spędzić okres wakacyjnego urlopu nad malowniczym jeziorem otoczonym lasami, którego okolice obfitują w wiele atrakcji, zapraszamy do kontaktu.

Zobacz ostatnie posty