Łódź – postindustrialne miasto w sercu Polski – ma swoich zwolenników i przeciwników. Można o nim powiedzieć wiele tak dobrego, jak i złego, jednak na pewno nie sposób odmówić mu oryginalności i specyficznego uroku. Przyciąga pofabryczną zabudową, mrocznymi podwórkami, sztuką uliczną i wyczuwalną na każdym kroku mieszanką kultur. Jeden dzień to zdecydowanie zbyt mało na zanurzenie się w osobliwym klimacie Łodzi. Polecamy zaplanować na taką eskapadę minimum cały weekend, a opcje noclegu dopasować do własnych preferencji. Część osób wybierze z pewnością hotel w tętniącym życiem łódzkim śródmieściu, my jednak polecamy po dniu pełnym wrażeń zatrzymać się bliżej natury. Centrum rekreacyjne Molo zaprasza na intensywne zwiedzanie Łodzi połączone ze spokojnym wypoczynkiem nad jeziorem.

Nie tylko Manufaktura – Łódź pofabryczna

Przemysłowa (przede wszystkim tekstylna) historia Łodzi odcisnęła na mieście niepowtarzalny ślad w postaci niezwykle licznych fabrycznych budynków. Część z nich pełni funkcję zabytków czy siedzib muzeów, inne otrzymały nowe życie i przeobraziły się np. w centra handlowe. Przykładem jest Manufaktura, słynna chyba w całej Polsce. Na terenie dawnej fabryki Izraela Poznańskiego mieści się ogromny kompleks rekreacyjno-gastronomiczno-handlowy. Spędzając weekend w takim miejscu jak centrum rekreacyjne blisko Łodzi – Molo, warto wybrać się w okolice Manufaktury, nawet jeśli nie mamy w planach zwiedzania innych części miasta. Obok dawnej fabryki przekształconej w galerię handlową znajduje się pałac rodziny Poznańskich, w którym mieści się obecnie Muzeum Miasta Łodzi i które trzeba obowiązkowo odwiedzić. Warto też zajrzeć do znajdującego się na terenie Manufaktury Muzeum Fabryki.

Łódź pofabryczna to jednak nie tylko okolice Pałacu Poznańskiego

Podążając szlakiem skomplikowanej historii, koniecznie trzeba przespacerować się po zabytkowym cmentarzu przy ulicy Ogrodowej. Napotkamy tam m.in. monumentalne nagrobki łódzkich fabrykantów, w tym rodziny Scheiblerów. W innej części Łodzi, na południowy wschód od ulicy Piotrkowskiej, znajduje się zabytkowe osiedle robotnicze i kompleks fabryczny – Księży Młyn. To niezwykle malownicza okolica, idealna na jesienny spacer. Warto także wybrać się do Centralnego Muzeum Włókiennictwa, mieszczącego się w tzw. Białej Fabryce – znakomicie zachowanym budynku w stylu klasycystycznym.

Przyjedź do Łodzi z dziećmi

Spędzając weekend w hotelu z plażą w Łódzkim wraz z dziećmi, trzeba liczyć się z tym, że pociechy będą miały ochotę bawić się nad wodą cały dzień. Może to stać w sprzeczności z planami odwiedzenia przy okazji Łodzi, a dodatkowo – ze zdrowym rozsądkiem. Coraz krótsze wieczory i chłodniejsze poranki wymuszają nieco inny sposób spędzania czasu niż siedzenie na plaży. Na szczęście stolica województwa ma do zaoferowania całkiem dużo atrakcji także dla najmłodszych. Zdecydujcie się więc na nocleg nad Zalewem Sulejowskim, dni zaś spędzajcie w oddalonej o zaledwie godzinę drogi Łodzi. Co można zaproponować młodym i bardzo młodym uczestnikom wycieczki, aby na pewno byli zadowoleni?

Centrum Nauki i Techniki EC1, a w nim m.in. ścieżki edukacyjne, pokazy w planetarium czy wystawy poświęcone komiksowi i kulturze filmowej.
ZOO z orientarium, w którym zobaczymy krokodyle, rekiny, płaszczki i wiele innych niezwykłych stworzeń.
Mieszczący się tuż obok ZOO Aquapark Fala – wiele basenów różnej wielkości i głębokości, zjeżdżalnie, sztuczne rzeki, jacuzzi i wszelkie inne udogodnienia, które uwielbiają miłośnicy relaksu w wodzie.
Wymarzone dla wielbicieli podskoków parki trampolin, m.in. Saltos mieszczący się przy ul. Srebrzyńskiej 2/4 (w pobliżu Manufaktury) czy zlokalizowany na ul. Przybyszewskiego 99 Jump Planet.
Szlak Bajkowa Łódź, czyli projekt mający na celu promowanie w przyjazny najmłodszym sposób łódzkiego dziedzictwa kulturowego – na trasie napotkamy pomniki bajkowych postaci, takich jak Miś Uszatek, wróbel Ćwirek i inne.

Kiedy już odwiedzicie wszystkie łódzkie atrakcje przewidziane dla małych turystów i nadal nie będziecie mieć dość, odwiedźcie mniejsze miejscowości, zlokalizowane niedaleko centrum rekreacyjnego Molo. W oddalonym o zaledwie kwadrans jazdy samochodem Tomaszowie Mazowieckim w październiku sezon łyżwiarski dla amatorów rozpoczyna doskonale wyposażone lodowisko Arena Lodowa. Z kolei w Piotrkowie Trybunalskim znajdziecie coś dla młodszych dzieciaków: salę zabaw Fun City, z takimi atrakcjami jak piłkarzyki, interaktywna podłoga czy cymbergaj.
Restauracja z widokiem na jezioro – Łódzkie
Decydując się na nocleg w centrum rekreacyjnym Molo, masz okazję naprawdę rozpieścić swoje kubki smakowe. Mieszcząca się w hotelu restauracja z tarasem, z którego rozciąga się malowniczy widok na Jezioro Sulejowskie, oferuje naprawdę wyjątkowe doznania kulinarne. Skosztujesz tam przede wszystkim znakomitych śniadań, przygotowywanych ze świeżych, lokalnych produktów. Jeśli masz ochotę, zapraszamy także na wykwintne obiady lub kolacje – restauracja jest czynna codziennie do godziny 23:00. Możesz wybierać spośród znakomitych przystawek, makaronów, dań mięsnych i rybnych, sałatek, a także potraw wegetariańskich. Mali, często wybredni goście mogą liczyć na specjalne dziecięce menu. W przypadku specjalnych potrzeb żywieniowych zapraszamy do kontaktu przed przyjazdem – przygotujemy odpowiednio dostosowane menu.

Czego koniecznie trzeba spróbować, spędzając dzień w Łodzi? Czy są jakieś typowo łódzkie smaki, których żal nie poznać? Kuchnia tego regionu rozwijała się przede wszystkim na bazie potraw popularnych wśród klasy robotniczej. Chyba najbardziej charakterystycznym daniem dla Łodzi jest zalewajka – zupa z ziemniaków i żuru, podawana tradycyjnie z kromką chleba. Typowe są też potrawy ze śledzi, smażone kluski z ziemniaków, czyli prażoki oraz knedle ze śliwkami serwowane z… zasmażaną kapustą. Wszystkich tych dań szukaj w łódzkich restauracjach z kuchnią lokalną. Warto pamiętać, że typowe dla tego regionu, będącego swoistym tyglem kulturowym, są również potrawy żydowskie, niemieckie i rosyjskie. Nic tylko kosztować!

Zobacz ostatnie posty