O jeziorze i okolicach
Zbiornik Sulejowski, nazywany przez większość mieszkańców województwa Zalewem Sulejowskim, to sztucznie utworzone jezioro o powierzchni 27 km² i średniej głębokości ok. 3,3 m. Choć pełni głównie funkcję retencyjną, przeciwpowodziową i energetyczną, dla mieszkańców centralnej Polski stanowi przede wszystkim obiekt rekreacyjny. Najbliżej położone miejscowości to Tomaszów Mazowiecki i Piotrków Trybunalski. Warto jednak wiedzieć, że do Łodzi jest stąd również całkiem blisko, niecałe 60 km. Stosunkowo nieduża odległość od Warszawy i możliwość dojechania ze stolicy szybką trasą S8 sprawiają, że możemy natknąć się na Zalew Sulejowski i zlokalizowane nad nim noclegi, wpisując w wyszukiwarkę hasło „hotel z dostępem do wody Mazowieckie”.
Dlaczego okolice centrum rekreacyjnego Molo, czyli Zalew i cała otulina Sulejowskiego Parku Krajobrazowego są tak atrakcyjne pod względem turystycznym? Czyste wody jeziora zachęcają do uprawiania sportów wodnych, takich jak pływanie, żeglarstwo czy kajakarstwo. Miłośnicy wędkowania złowią tam m.in. szczupaki, sandacze, karpie i całkiem pokaźne okonie. Licząca niemal 60 km długości linia brzegowa zachęca do pieszych wędrówek i wycieczek na dwóch kołach – istnieje tam szlak rowerowy, poprowadzony w głównej części wygodną szutrową drogą. Miejsce oferuje możliwość wyciszenia się i wypoczynku w komfortowych warunkach w jednym z wybudowanych ośrodków wypoczynkowych, takich jak centrum rekreacyjne Molo. Dla spragnionych rozmaitych dodatkowych atrakcji również znajdzie się wiele propozycji.
Zalew Sulejowski – atrakcje dla miłośników historii
Centrum rekreacyjne blisko Łodzi – Molo – zaprasza do zapoznania się z rodzimą historią, przede wszystkim poprzez zwiedzanie okolicznych zabytków, których w regionie nie brakuje. Oto kilka najciekawszych.
1. Opactwo Cystersów w Sulejowie. Planując urlop czy choćby jeden nocleg nad Zalewem Sulejowskim, grzechem byłoby nie odwiedzić tego pięknego klasztoru, uznanego za zabytek klasy zerowej. Znakomicie zachowane budynki klasztorne, reprezentujące głównie architekturę romańską, wyglądają naprawdę malowniczo, a najstarszy kościół – trzynawową bazylikę – można obejrzeć także od środka.
2. Utworzony w Tomaszowie Mazowieckim, leżącym zaledwie kilka kilometrów od centrum rekreacyjnego Molo, Skansen Rzeki Pilicy to miejsce, do którego warto wybrać się całą rodziną. Wstęp kosztuje ok.15–20 zł, uwzględniane są różnego rodzaju ulgi. Ze względu na to, że godziny otwarcia zmieniają się sezonowo, przed wizytą w skansenie warto tam zadzwonić i dopytać o szczegóły, aby nie trafić na przerwę w pracy. Obejrzysz tam m.in. drewniany młyn wodny (także od wewnątrz), ekspozycję militariów czy drewniany budynek stacji kolejowej Czarnocin, mający przeszło 120 lat.
3. Zamek królewski, ruiny fundamentów dawnego ratusza, stary rynek z zabytkowymi kamienicami, XIX-wieczna cerkiew prawosławna i wiele innych niezwykle ciekawych miejsc w Piotrkowie Trybunalskim, do którego z centrum Molo dojedziesz w pół godziny.
Wypoczynek nad Zalewem Sulejowskim dla wielbicieli przyrody
Okolice Sulejowa to także prawdziwa perełka dla tych, którzy kochają wypoczynek na łonie natury. Jeśli marzy Ci się jesienny weekend nad jeziorem blisko Łodzi, już w godzinę możesz znaleźć się w centrum rekreacyjnym Molo i zachwycić się polską przyrodą w najlepszym wydaniu. Co oferują okolice Zalewu Sulejowskiego, jeśli chodzi o spędzanie czasu na powietrzu?
Jezioro Wapienniki – czyli zalany wodą były kamieniołom wapienia. Maksymalna głębokość to 12–13 m, a woda jest tu tak przejrzysta, że miejscami widoczność sięga 10 metrów. Jeśli preferujesz obserwowanie zbiorników wodnych z brzegu, na pewno Ci się spodoba – dzięki zawartości węglanu wapnia w podłożu woda wydaje się turkusowa. W Wapienniku można też nurkować, eksplorując dawną infrastrukturę kopalni.
Zlokalizowany w Tomaszowie, w dolinie rzeki Pilicy, Rezerwat Niebieskie Źródła – można tu obserwować rzadkie w naszej części Europy zjawiska krasowe, takie jak gejzery czy jeziorka, które dzięki wapiennym skałom przybierają w słońcu rozmaite odcienie błękitu, turkusu i zieleni.
Punkt widokowy na rozlewisko Pilicy i Luciąży w Murowańcu – to wymarzone miejsce na spokojny spacer, podczas którego będziesz mieć okazję pobyć ze swoimi myślami. Przy odrobinie szczęścia spotkasz tu traszki, kumaki, a także ślady obecności bobrów.
Majówka nad jeziorem blisko Łodzi – gdzie nocować?
Decydując się na krótki pobyt w tej malowniczej okolicy, połączony ze zwiedzaniem zabytków Tomaszowa Mazowieckiego, Piotrkowa i Sulejowa, należy oczywiście znaleźć dobre miejsce na nocleg. Nad Zalewem Sulejowskim znajdziesz kilka tego typu obiektów, np. chętnie odwiedzane przez cały rok centrum rekreacyjne Molo. Hotel oferuje nowocześnie wyposażone, przytulne pokoje (część z bajecznym widokiem na Jezioro Sulejowskie), znakomite wyżywienie w restauracji z tarasem i wymarzone miejsce na spacery, czyli nabrzeże. Zatrzymując się w Molo, możesz liczyć na profesjonalną obsługę, atmosferę relaksu i luksusu oraz wiele dodatkowych atrakcji, takich jak skutery wodne czy spływy kajakowe.
Odwiedź centrum rekreacyjne Molo, jeżeli:
mieszkasz w województwie łódzkim lub okolicach i marzy Ci się pobyt w hotelu, do którego dojedziesz w mniej, niż dwie godziny;
pragniesz wypoczynku nad malowniczym jeziorem, znad którego niedaleko jest do zabytkowych zamków i klasztorów;
masz ochotę na długie spacery i romantyczne kolacje z widokiem na wodę.
Skontaktuj się z nami i zarezerwuj swój idealny pobyt już dziś.