Przygotowania do sezonu żeglarskiego to proces złożony. Nie wystarczy jedynie dobry sprzęt i odpowiednie umiejętności – warto również zadbać zawczasu o kondycję psychiczną i fizyczną oraz wzmocnić organizm, aby poradził sobie z tak dużym wysiłkiem, jakim jest żeglowanie. Dlatego przygotowania należy zaplanować i wdrożyć odpowiednio wcześniej, aby zdążyć wszystko dopiąć na „ostatni guzik”.
Żeglarstwo – popularny sport wodny
Żeglarstwo należy do sportów wodnych. Jego istotą jest napędzanie żagli jednostki pływającej siłą wiatru. Zwykle do pływania używa się żaglówek i jachtów oraz żaglowców (zwłaszcza do transportu wodnego). Bardzo popularne są też deski z żaglem (windsurfing) oraz deski przypięte do nóg z żaglem w postaci latawca (kiteboarding). Generalnie jednak żeglarstwo najbardziej popularne jest jako dziedzina turystyki, sportu i rekreacji.
Sposób na odpoczynek
Dla wielu osób żeglarstwo to po prostu pasja i fascynujący sposób spędzania wolnego czasu. Wbrew pozorom – nie musi to być droga aktywność. Nie potrzeba od razu kupować żaglówki czy jachtu – równie dobrze możemy odpowiedni sprzęt wypożyczyć. Nie ma też konieczności wyjazdów do luksusowych, zagranicznych kurortów – w Polsce jest wiele świetnych miejsc, doskonale przystosowanych do żeglowania. Pamiętajmy jednak, że żeglowanie to sport wymagający. Bez odpowiedniej kondycji i umiejętności raczej nie możemy się spodziewać, że sezon żeglarski przebiegnie dla nas pomyślnie. Co więcej – oprócz sprawności fizycznej i umiejętności odnajdowania się w różnych, nieprzewidzianych sytuacjach – potrzeba również właściwej koncentracji, sprawnego umysłu oraz dużej dozy zdrowego rozsądku. Należy mieć na uwadze, że żeglowanie nie zawsze jest bezpieczne – stąd potrzeba umiejętnie z tego sportu korzystać, by (gdy zajdzie taka potrzeba) szybko reagować i podejmować odpowiedzialne decyzje.
Warto pamiętać o chodzeniu na basen
Najważniejszą umiejętnością, jakiej potrzebujemy, by żeglować, jest umiejętność pływania. Przede wszystkim po to, aby spełnić wymogi bezpieczeństwa. Warto jednak przy tym wiedzieć, że pływanie świetnie wpływa na ogólną kondycję naszego organizmu i rozwój naszych mięśni. Dlatego, aby skutecznie przygotować się do sezonu żeglarskiego, dobrze jest często odwiedzać basen. Nie zaszkodzi również korzystać z innych form treningu oraz z siłowni. Z pewnością pomoże nam to skutecznie zapanować np. nad żaglówką.
Przygotowując się do sezonu żeglarskiego nie pomińmy diety
Nie zapominajmy również o zdrowej diecie, która ma kluczowy wpływ na naszą kondycję i wydolność – zarówno psychiczną, jak i fizyczną. Dieta bogata w węglowodany proste, smażone i utwardzane tłuszcze oraz żywność typu „fast-food” – raczej nie wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Dlatego, jeśli chcemy skutecznie przygotować się do sezonu żeglarskiego, nie pomijajmy właściwego odżywiania, zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy skłonność do nadwagi, gdyż może ona dość skutecznie utrudnić nam żeglowanie.
Przegląd sprzętu żeglarskiego to podstawa
Jeśli jesteś właścicielem jachtu lub żaglówki (czy też innej jednostki pływającej), powinieneś pamiętać o przeglądzie swego sprzętu. Na pewno pierwszym parametrem, który należy sprawdzić, jest szczelność – podstawowy warunek bezpieczeństwa. Dobrze też zbadać ogólny stan techniczny – czy kadłub naszej jednostki pływającej nie jest otarty i czy nie wymaga renowacji lub też nie ma innych uszkodzeń. Na pewno potrzeba sprawdzić mocowania i kabestany. Oczywiście – najlepiej, aby takiego przeglądu technicznego dokonać w profesjonalnym serwisie, który ewentualnie dokona potrzebnych napraw.
Co zrobić, gdy nie mamy żaglówki?
Jeśli nie posiadamy odpowiedniego sprzętu – mamy dwa wyjścia. Możemy go kupić lub wypożyczyć. W pierwszym przypadku musimy się jednak liczyć z poważnym wydatkiem. Jeśli chodzi o żaglówki, to ich koszt zaczyna się od kilku tysięcy złotych. Za jacht potrzeba zapłacić mniej więcej tyle co za mieszkanie. Z pewnością zakup jednostek pływających wymaga rozeznania w temacie, aby dobrać odpowiednie do naszych potrzeb, wystarczająco sprawne technicznie oraz takie, które będziemy potrafili obsłużyć. Powinniśmy też pamiętać, że będzie nam potrzeba właściwego miejsca i przestrzeni do przechowywania takiej jednostki. Przypadkowe, niewłaściwie zabezpieczone miejsce nie wpłynie korzystnie na nasz sprzęt.
Poszukajmy wypożyczalni jednostek pływających
Jeśli nie posiadamy własnej jednostki pływającej – to nic straconego. Obecnie (także w Polsce) jest wiele miejsc, gdzie można wypożyczyć żaglówkę czy wyczarterować jacht. Z pewnością ma to tę zaletę, że nie wymaga od nas jednorazowo wielkich nakładów finansowych, ale również zwalnia nas z obowiązku przechowywania i konserwowania sprzętu. Istnieje także ogromna liczba miejsc, gdzie możemy odbyć kursy i szkolenia żeglarskie. Są one przeznaczone dla osób w różnym wieku i na różnym poziomie zaawansowania. Na pewno warto wziąć pod uwagę taką opcję, jeśli myślimy poważnie o przygotowaniu do sezonu żeglarskiego. Warto wiedzieć, że nauka na tego typu kursach odbywa się nie tylko w trybie codziennym, ale także weekendowym. Można je przechodzić również z dziećmi.
Sezon żeglarski nad Zalewem Sulejowskim
Planując udany sezon żeglarski, warto wziąć pod uwagę urokliwe polskie zakątki i poszukać dogodnego miejsca np. nad Zalewem Sulejowskim. Przy podejmowaniu decyzji o wyborze lokalizacji, dobrze jest też wziąć pod uwagę komfortowe noclegi i wyżywienie oraz inne czynniki, które mogą mieć niebagatelny wpływ na to, czy sezon żeglarski nad Zalewem Sulejowskim zaliczymy do udanych. Aby tak się stało – polecamy zwłaszcza Centrum Molo.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i odpowiednio wcześniej zarezerwować miejsce (jeszcze przed rozpoczęciem sezonu żeglarskiego nad Zalewem Sulejowskim) prosimy o kontakt.