10 branż, które powinny organizować konferencje

organizacja konferencji

Konferencje eventy, spotkania biznesowe, wyjazdy integracyjne, szkolenia. To tylko nieliczne wydarzenia, które firmy organizują w ciągu roku. Jest ich sporo, udział w niektórych z nich będzie cennym punktem w naszym CV. Skąd wiedzieć, w których wydarzeniach brać udział?

W tym artykule, na tapetę bierzemy konferencje. Odpowiemy na pytanie, dlaczego firmy powinny je organizować? Zdradzimy jakie realne korzyści zyska firma organizująca konferencję. Na deser zaserwujemy listę 10 branż, które powinny organizować konferencje.

Moja firma organizator konferencji

Zacznijmy od samego pojęcia konferencji. Otrzymujesz kolejne zaproszenie mailowe na konferencję, wiadomość natychmiast ląduje w koszu. Jeszcze nie wiesz jak bardzo ta informacja jest dla Ciebie wartościowa – jako organizatora konferencji. Konferencje to spotkania organizowane po to żeby dyskutować, rozwiązywać problemy i konsultować nowości. Poznajesz ludzi z branży, wymieniasz się z nimi swoim  doświadczeniem i nawiązujesz kontakty. Z perspektywy uczestnika takiego wydarzenia wiesz, czego możesz się spodziewać. Konferencje z reguły są do siebie podobne, przebiegają w podobnym stylu, według tego samego  scenariusza. Co w przypadku kiedy, Twoja firma jest organizatorem konferencji?

Korzyści dla organizatora konferencji

Firmy organizujące konferencje to fachowcy i specjaliści, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem  chcą podzielić się  z resztą świata. To bardzo dobrze. Odpowiedzmy sobie teraz na pytanie tytułowe? Czy warto organizować konferencję? Co firma będzie miała z tego, że zaangażuje mnóstwo czasu i pieniędzy w to wydarzenie?

Korzyści, które za chwilę przedstawimy rzeczywiście rekompensują te minusy.

Firmy organizujące konferencje  występują tutaj w roli eksperta, specjalisty. Budują prestiż firmy, kreują pozytywny wizerunek  wśród uczestników i potencjalnych klientów. Firma jako organizator konferencji jest na bieżąco z trendami, śledzi nowości, trzyma rękę na pulsie. Podczas „swojego” wydarzenia ma możliwość nie tylko prezentacji swojej firmy, ale również może pokazać swoje nowe produkty, wręczyć klientom swoje gadżety, próbki. To ważny etap w  pozyskiwaniu klienta.  Dajemy mu  wtedy możliwość zapoznania się z naszą  marką, jej pracownikami i dorobkiem.  Na tym nie koniec…

Nasza firma jako organizator konferencji jest gospodarzem wydarzenia, przyjacielem każdego zaproszonego gościa. Jako ekspert, jest ustawiony najwyższej w konferencyjnej hierarchii.  Podczas wydarzenia, pracownicy firmy wspólnie pracują na wizerunek i prestiż swojego pracodawcy. Nasi dzielni żołnierze zdobywają kontakty, podtrzymują relacje biznesowe, proponują kolejne spotkania już po konferencji. Podczas integracji środowiska, sprytnie przemycają sprzedażowo-reklamowe komunikaty. Tak cenne dla naszej firmowej działalności.

Do wyboru do koloru. Rodzaje konferencji

Podjęliśmy decyzję. Nasz biznes  stawia na rozwój i dołącza do zacnego grona firm organizujących konferencje. Chcemy podzielić się swoją wiedzą, zaprosić znanych  specjalistów z branży. Jako początkujący organizator konferencji musimy się odpowiednio przygotować. Na początek wybór konferencji.

Konferencje naukowe

Ma być poważnie i merytorycznie? Zorganizujmy konferencję naukową, podczas której specjaliści  z całego świata chwalić się będą swoimi innowacyjnymi wynikami badań.

Konferencje biznesowe

Nasza firma to lider w świecie biznesu? Wybór jest oczywisty – to konferencje biznesowe albo handlowe. To wydarzenia gromadzące uczestników z wielu firm i branż. To wreszcie konferencje, podczas których rodzą się nowe inicjatywy i  zapadają kluczowe decyzje dla świata biznesu.

Konferencje prasowe

Wydarzenia medialne rządzą się zupełnie innymi prawami. Organizator konferencji prasowej musi mieć żelazny powód i bardzo dobry temat, żeby móc go sprzedać mediom. Z reguły konferencje prasowe związane są z ważnym społecznie wydarzeniem. Organizowane są przez polityków, służby miejsce, urzędników, fundacje itp. Każda z tych placówek ma ważną informację do przekazania, którą chce by media publikowały na swoich kanałach.

Organizator konferencji to wie. Najważniejszy jest temat

Temat, temat i jeszcze raz temat. To od niego musimy zacząć, to on buduje całą konferencję, wypełnia listę prelegentów i ściąga uczestników. Przy wyborze tematu, postawy na innowacyjność i aktualne trendy w danej branży. Stawiamy na nowe technologie, innowacyjne formy przekazu. Uczestnikom naszej konferencji zapewniamy dawkę merytorycznej wiedzy.

Oni też są ważni

Po wyborze tematu, czas na kolejny krok. Organizator konferencji musi wybrać prelegentów wydarzenia. W dużym stopniu to właśnie od nich zależy powodzenie konferencji. Dlatego wybierając mówców, postawmy na praktyków, znawców tematu, prelegentów z wiedzą. Jeżeli nasz budżet na to pozwoli, zaprośmy prawdziwą gwiazdę ( oczywiście związaną z tematem konferencji). Taka wisienka na torcie może naprawdę dużo. Nasza gwiazda, zaproszenie do udziału w konferencji przemieni niczym wróżka w towarzyskie wydarzenie, które będzie promować  w sieci społecznościowej. Każda forma promocji dla organizatora konferencji jest na wagę złota.

Jaka branża taka konferencja

Po przeczytanie prawie całego artykułu już wiesz, że Twoja firma powinna zostać organizatorem konferencji. Masz pomysł na temat takiego wydarzenia, z tyłu głowy tworzy się lista prelegentów. Pozostaje Ci już tylko znaleźć odpowiedni ośrodek konferencyjny, rozesłać wieści reklamowe i odliczać do dnia konferencji. Skąd jednak pewność, że branża, w której działacie potrzebuje takich eventów jak konferencje?

My wiemy, które branże organizując konferencje skorzystają na tym najwięcej. Oto złota 10-tka organizatorów konferencji:

  1. IT – W tej branży liczą się innowacje i technologie, gdzie jak nie podczas konferencji można nawiązać tyle kontaktów i podzielić się tak cenną specjalistyczną wiedzą.
  2. Medycyna – Medyczne i naukowe konferencje to najczęściej organizowane wydarzenia konferencyjne. To spotkania skupiające bardzo wyjątkowe środowisko. Profesorowie, lekarze, naukowcy- dla nich udział w konferencjach to chleb powszedni. Prelegenci zbierają punkty, certyfikaty i prezentują swoje badania naukowe. W większości przypadków tak cenne dla nas wszystkich.
  3. Marketing – Prawie każdy z nas uczestniczył w takiej marketingowej konferencji. W branży reklamy, social media i wywołanego do tablicy marketingu, konferencje to obowiązkowe eventy w kalendarzu marketera.
  4. Kultura i sztuka – Jak najlepiej sprzedać nowe wydarzenia kulturalne? Można to zrobić na wiele sposób. Ta branża to idealne środowisko do organizacji np. konferencji prasowych. Informację o nowym spektaklu nikt tak dobrze nie zareklamuje jak dziennikarze.
  5. Edukacja i szkolnictwo –  Temat edukacji nie od dziś budzi spore kontrowersje. Dlaczego nie rozmawiać o polskim szkolnictwie podczas branżowych konferencji?
  6. Gospodarka – to podwórko dla małych i średnich przedsiębiorstw. Podczas konferencji gospodarczych, firmy chwalą się swoim dorobkiem pod czujnym okiem panów w garniturach z Ministerstwa. Przedsiębiorcy nawiązują kontakty biznesowe i pokazują co w ich firmie jest najlepsze.
  7. Biznes, ekonomia to czyste zarządzanie – Podobnie jak w przypadku branży gospodarczej,  ekonomiczne konferencje należą do najczęściej organizowanych. Małe konferencje ewoluują w Europejskie Fora Gospodarcze o zasięgu międzynarodowym .
  8. Transport, logistyka, spedycja – Nowe samochody, nowe rozwiązania, nowe inwestycje. Konferencje logistyczne skupiają specjalistów z całego świata, którzy tylko marzą o tym aby pochwalić się na forum swoimi nowymi osiągnięciami.
  9. Organizacje społeczne – Konferencje o tematyce społecznej to arena poglądów i problemów społecznych. Fundacje i organizacje pożytku publicznego podczas konferencji sygnalizują ważne problemy i wskazują celne rozwiązania.
  10. Rozwój osobisty – Joga, coaching, zielarstwo, fitness? Konferencje związane ze zdrowym trybem życia wyrastają jak grzyby po deszczu. Chcemy pięknie wyglądać, jeść zdrowo, żyć zdrowo, czerpać z życia garściami. Kompletna dawka wiedzy na ten temat, jest do zdobycia właśnie na konferencjach.

Po głowie chodzi Ci już pomysł na konferencję? Szukasz firmy zajmującej się takimi eventami? A może Twoja firma planuje zostać organizatorem konferencji?

Wskazówki krok po kroku jak zorganizować konferencję znajdziecie tutaj