Zaczarowany świat Rezerwatu Niebieskie Źródła niedaleko Zalewu Sulejowskiego

Pierwszą w roku okazją do wyjazdu urlopowego, kiedy możemy już poczuć przedsmak wakacji, są początki maja. Długi weekend majowy to doskonały czas na relaks i odpoczynek w ciekawym miejscu, gdzie przyroda budzi się do życia i prezentuje się w jednej z najpiękniejszych odsłon.

ognisko na terenie hotelu

Czy hotel nad Zalewem Sulejowskim to dobre miejsce na majówkę?

Jednym z najciekawszych i pełnym atrakcji miejscem w centralnej Polsce jest Zalew Sulejowski i jego okolice. Istotnym aspektem udanego wyjazdu jest wybranie wygodnego i komfortowego miejsca zakwaterowania, które ma bogatą infrastrukturę, zapewniającą przyjemny pobyt i wypoczynek. Urokliwie położony nad brzegiem jeziora hotel oferuje wiele atrakcji, z których mogą skorzystać miłośnicy aktywnego wypoczynku oraz ci, którzy cenią sobie spokój, ciszę i błogie spędzanie czasu. Majówka nad jeziorem blisko Łodzi, położonym na terenie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego będzie czasem spędzony w malowniczej krainie, pełnej gęstych lasów i kolorowych łąk, wzbogaconym dodatkowo o atrakcje przygotowane przez hotel.

Wyjątkowe miejsce na mapie Polski, ukazujące kolejne atrakcje w łódzkim

W Sulejowskim Parku Krajobrazowym znajduje się aż 11 rezerwatów, które zachęcają do wizyt. Jednym z wyjątkowych i niezwykle interesujących miejsc jest Rezerwat Niebieskie Źródła znajdujący się w odległości kilku kilometrów od Zalewu Sulejowskiego. Warto wybrać się do tego rezerwatu szczególnie w okresie późnej wiosny, kiedy mieni się on różnymi odcieniami zieleni i zaprasza na ptasie koncerty. W rezerwacie możemy podziwiać jedno z najpiękniejszych zjawisk krasowych w Europie, dlatego po smacznym i pożywnym śniadaniu warto wyruszyć na interesującą wyprawę i odkryć niesamowite miejsca.

Tętniące życiem Niebieskie Źródła

Rezerwat powstał w latach 60. w dolinie rzeki Pilicy, w południowej części Tomaszowa Mazowieckiego. Jego głównym celem jest ochrona źródeł krasowych i licznych siedlisk ptaków. Spośród spękanych wapieni jurajskich wypływa źródlana woda, która stanowi podstawę kompleksu wodonośnego i ma błękitno-niebiesko-zieloną barwę w miejscach, gdzie wybijają piaskowe gejzery pulsujące na dnie. Te fantastyczne kolory powstają dzięki promieniom słonecznym padającym na wodę, dlatego są najbardziej widoczne i nasycone w pogodne dni. Woda pochłania czerwone promienie, pozwalając na odbicie niebieskich i zielonych od białego piaskowego dna. Woda źródlana jest krystalicznie czysta i dzięki temu możemy obserwować pulsujące źródło nawet na głębokości 2,5 m. Źródła krasowe bijące w rezerwacie nazywamy fachowo wywierzyskami. Najczęściej występują one w terenach górskich, dlatego te położone na obszarach nizinnych są wyjątkowym i rzadkim zjawiskiem.

Wyjątkowe okazy fauny i flory zamieszkujące teren rezerwatu

Przez rezerwat biegnie ścieżka spacerowa i dydaktyczna prowadząca wzdłuż zbiornika wodnego. Wyspa Płaczących Wierzb czy Wyspa Samotnego Modrzewia, Wyspa Kacząt – te nazwy miejsc kojarzące się z baśniowymi sceneriami są królestwami wielu gatunków fauny i flory. Na terenie rezerwatu występuje około 75 gatunków ptaków wodnych. Spotkamy tu kilka gatunków kaczek (kaczka jest symbolem tego miejsca), łabędzie, rzadko spotykane remizy, zimorodki, gile, krętogłowy i strzyżyki zwyczajne. Rezerwat to prawdziwy raj dla ornitologów i miłośników ptaków. Wśród prawie 400 gatunków roślin rosną tu także nietypowe na tym terenie wierzba czarniawa, turówka wonna, grzebienie białe czy nerecznica grzebieniasta.

Ten dziki i bardzo zielony rezerwat ma powierzchnię 29 hektarów, a akwen w magicznym otoczeniu lasów łęgowych i olchowych, gęstych zarośli i szuwarów zajmuje około 5 ha. Woda w zbiorniku ma temperaturę od 6 do 11 stopni w zależności od pory roku, a ta wypływająca z wywierzysk około 9 stopni, dlatego nie zamarza przez cały rok. Źródła tego typu to limnokreny, dla których charakterystyczny jest brak sezonowości, jeśli chodzi o ich temperaturę oraz poziom wody. Rezerwat Niebieskie Źródła to wyjątkowo ciekawe miejsce – zapewnia prawdziwą ucztę dla oczu przy akompaniamencie szumu drzew i śpiewu ptaków. Podczas niespiesznego spaceru można odpocząć na ławeczce i w spokoju kontemplować niezwykłość natury, szczególnie okazale prezentującej się wiosną.

Skansen Rzeki Pilicy – wyjątkowe muzeum

Przed powrotem w gościnne progi hotelu i wygodnego hotelowego pokoju, po odwiedzeniu Rezerwatu Niebieskie Źródła, warto zajrzeć do znajdującego się tuż obok Skansenu Rzeki Pilicy, który jest pierwszym w kraju muzeum na wolnym powietrzu w pełni poświęconym rzece. To kolejne miejsce, które prezentuje atrakcje w łódzkim warte odwiedzenia. Zebrano tu bardzo różnorodne eksponaty. Najbardziej rozbudowana jest część dotycząca młynarstwa wodnego, którego najciekawszymi elementami są przeniesiony z Kuźnicy Żerechowskiej drewniany młyn wodny oraz największa w Polsce kolekcja 30 kamieni młyńskich. Miłośnicy militariów mogą obejrzeć wydobyty z rzeki Pilicy w 1999 roku, jedyny na świecie eksperymentalny, artyleryjski opancerzony ciągnik Luftwaffe, nazywany „Lufcikiem” czy przeniesiony z okolic Sulejowa 31 tonowy schron typu Tobruk. Wyjątkową atrakcją skansenu jest zbudowany w 1896 roku całkowicie drewniany i misternie zdobiony budynek poczekalni dworcowej z przystanku Czarnocin. Był to obiekt ekspozycyjny wykonany dla Dyrekcji Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej na Wszechrosyjską Wystawę Przemysłowo-Artystyczną w Niżnym Nowgorodzie. Po wystawie budynek przewieziono i postawiono na trasie Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej na przystanku Czarnocin. To tylko niektóre z eksponatów prezentowanych w skansenie. Znajdziemy tam także cenne i rzadkie archiwalia i materiały ikonograficzne. Na terenie tego niezwykłego muzeum odbywają się również rekonstrukcje wydarzeń historycznych związanych z rzeką Pilicą i jej okolicami jak np. „Wrzesień 1939 epizod nadpilicki”, „Przełamanie linii Pilicy” czy „Pilickie Verdun”. Z pewnością warto odwiedzić Skansen Rzeki Pilicy, który jest niespotykanym muzeum, kultywującym bogatą historię tego regionu.

Daj się ponieść niesamowitemu urokowi miejsca, jakim jest wyjątkowy hotel w łódzkim

Emandar medytacja i Hotel Centrum molo nad zalewem sulejowskim. Integracja i wyciszenie. Wędrówka na medytację

Majówka nad jeziorem z dala od zgiełku miasta daje niezrównaną okazję do odprężenia, cieszenia się malowniczymi krajobrazami i spokojem pobliskiej przyrody. To również czas, który można urozmaicić wypadami do okolicznych atrakcji, na których odwiedzenie często brakuje nam czasu. Wszystkich, których interesuje przyjemny odpoczynek i wizyty w wyjątkowych miejscach, zapraszamy do kontaktu.

Zobacz ostatnie posty