Imprezy integracyjne dla firm – pomysły

imprezy integracyjne dla firm

Firmowa impreza integracyjna nie musi być nudna, ani też nie musi być kolejnym pracowniczym obowiązkiem niechętnie wpisywanym do terminarza. Coraz częściej imprezy integracyjne dla firm są atrakcyjnym eventem, na który zaproszeni czekają z niecierpliwością. Co więcej – wcale nie muszą być one drogie – wystarczy dobry pomysł, by obie strony (zarówno pracodawca, jak i zatrudniony personel) czuły się usatysfakcjonowane.

Cel firmowej imprezy integracyjnej

O tym, że imprezy integracyjne dla firm mają sens i wartość dla pracy w zespole – nie raz już przekonywaliśmy. Nie tylko świetnie wpływają one na jakość relacji interpersonalnych i je wzmacniają, ale również pozwalają one rozładować negatywne emocje oraz wzmocnić siły witalne. Co więcej – pracownicy, którzy spędzają ze sobą czas w sytuacjach nieformalnych – nawiązują ze sobą bardziej przyjazne relacje. Jednak firmowa impreza integracyjna przyniesie nam wymierne korzyści wtedy, gdy rzeczywiście zostanie zaplanowana z pomysłem. Nudny, słabo zorganizowany event raczej zniechęci i zdemotywuje pracowników, niż przyniesie dobre efekty. Dlatego, decydując się na taką imprezę, warto przemyśleć, co chcemy dzięki niej osiągnąć i jakich środków potrzebujemy, by tak się stało. Warto stworzyć zatem odpowiedni koncept i plan działania oraz zadbać, by wszystkie zamierzenia zostały zapięte na ostatni guzik.

Oddaj sprawy w ręce firmy eventowej

Jednym z dobrych rozwiązań, by pracowniczy event był naprawdę udany, jest skorzystanie z pomocy organizacji, które zajmują się przygotowywaniem imprez integracyjnych dla firm. Z pewnością doświadczenie w tej dziedzinie i profesjonalizm są nie do przecenienia. Zwłaszcza z uwagi na to, że firmy eventowe obecnie prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych rozwiązań i pomysłów, by zaskoczyć swoich klientów – na pewno warto zainteresować się ich ofertą. Także dlatego, że poza programem atrakcji, który przygotowują one dla zaproszonych gości, niejednokrotnie współpracują także z firmami cateringowymi, zespołami muzycznymi i innymi podwykonawcami, którzy biorą czynny udział w organizacji imprez integracyjnych dla firm. Wielu pracodawców nie decyduje się jednak  na takie rozwiązanie z uwagi na zbyt wysokie dla nich koszty i powierza to zadanie np. działowi marketingu.

Plusy i minusy działania we własnym zakresie

Warto wziąć pod uwagę, że organizowanie firmowej imprezy integracyjnej we własnym zakresie ma wiele minusów. Zdecydowanie największym jest zazwyczaj brak odpowiedniego doświadczenia i biegłości w tym zakresie. Nie zawsze osoby zatrudnione np. w dziale marketingu są profesjonalistami w dziedzinie organizowania firmowych imprez integracyjnych. Poza tym – one również są pracownikami, a zatem byłoby wskazane, by były uczestnikami eventu, a nie go pilotowały. Kolejna sprawa – przy organizacji firmowych imprez integracyjnych ważne jest również obiektywne spojrzenie z boku przez osoby, które nie są emocjonalnie zaangażowane w działania zespołu oraz nie przebywają na co dzień z ich członkami. Z pewnością też zewnętrznej firmie eventowej łatwiej będzie zaskoczyć naszych pracowników i wnieść powiew świeżości niż zatrudnionemu przez nas personelowi.

Atrakcje w czasie imprez integracyjnych dla firm

Okazuje się jednak, że można również zorganizować imprezę częściowo we własnym zakresie, a częściowo skorzystać z pomocy z zewnątrz. Lub też wymyśleć taką formułę spotkania, która nie będzie wymagała precyzyjnego planu. Np. ostatnio dość często organizowane są imprezy integracyjne nad jeziorem. Podczas takiego eventu można skorzystać z wielu atrakcji, które zapewnia otwarta przestrzeń na świeżym powietrzu: sportów wodnych (np. wyścigów żaglówek), gier zespołowych, wycieczek krajoznawczych, grilla czy wspólnego ogniska. Dodatkowo – organizując imprezy integracyjne nad jeziorem – istnieje również możliwość skorzystania z usług pobliskich hoteli. To bardzo ułatwia sprawę, ponieważ zwykle dysponują one restauracjami (a jak wiadomo świetna kuchnia uatrakcyjni każde spotkanie), nocnymi klubami (a zatem nie będziemy ponosić trudu organizowania ewentualnej zabawy tanecznej od podstaw), a niejednokrotnie również wypożyczalnią sprzętu sportowego (np. do uprawiania sportów wodnych). Zaletą imprez integracyjnych nad jeziorem jest też zwyczajnie możliwość odpoczynku i relaksu na świeżym powietrzu, na który w codzienności nasi pracownicy rzadko mogą sobie pozwolić.

Profesjonalne ośrodki konferencyjno-szkoleniowe

Przygotowując firmową imprezę integracyjną warto również rozejrzeć się za profesjonalnym ośrodkiem konferencyjno-szkoleniowym (zwłaszcza wtedy, gdy nie planujemy aktywności ruchowej, ale np. warsztaty). Podejmując taką decyzję – praktycznie będziemy musieli jedynie zadbać o program spotkania, gdyż wszelkie problemy logistyczno-techniczne spoczną na barkach personelu zatrudnionego w ośrodku. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne Molo, które nie dość, że dysponuje świetnymi salami wraz z wyposażeniem, to położone jest w malowniczej scenerii Zalewu Sulejowskiego (idealne miejsce do żeglowania). Oznacza to, że możemy skorzystać z pełni dobrodziejstw, jaką niesie ze sobą pobyt nad jeziorem oraz z komfortu, jaki zapewni profesjonalny ośrodek. Jeśli dodamy do tego doskonałą kuchnię, która oferuje dania polskie i międzynarodowe oraz dietetyczne, i komfortowe miejsca noclegowe w dobrej cenie – nasza satysfakcja będzie pełna.