Podróże weekendowe mają wiele zalet. Są doskonałym sposobem na odkrywanie ciekawych zakątków i odpoczynek po całym tygodniu pracy. Kiedy zaczynają się pierwsze ciepłe dni, miłośnicy bliższego poznawania historii połączonego z wypoczynkiem, zaczynają poszukiwania interesujących miejsc.
Urzekające miejsce nad Jeziorem Sulejowskim
W odległości około 60 km od Łodzi i 120 km od Warszawy, w centrum Polski leży malowniczo położony Zalew Sulejowski. To wspaniała miejscówka do odpoczynku oraz doskonała baza wypadowa do zwiedzania okolicznych atrakcji. Idealnym miejscem na zakwaterowanie jest położony nad brzegiem jeziora hotel, gdzie możecie poczuć mazurską atmosferę. Eleganckie i komfortowe pokoje, restauracja serwująca wyjątkowe potrawy wykonane z najlepszej jakości produktów oraz moc atrakcji, dają gwarancję udanego wyjazdu weekendowego. Nocleg nad Zalewem Sulejowskim oferuje bliskość natury i korzystanie z jej ogromnego dobrodziejstwa. Warto także poznać kulturę oraz tradycje regionu, odwiedzając okoliczne miejscowości.
Fascynująca historia urokliwej Spały
W odległości kilkunastu kilometrów od Zalewu Sulejowskiego znajduje się kameralna, niewielka miejscowość o niesamowitej historii. Spała, będąca azylem dla carów i prezydentów, położona jest na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego nad rzeką Pilicą. To miejsce, gdzie w czasach średniowiecznych rozciągała się Puszcza Pilicka. Chętnie polowali tam władcy polscy, m.in. Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło czy Kazimierz Jagiellończyk.
Początki historii Spały sięgają XVII wieku. Na początku była to niepozorna osada młynarska, której gospodarzem był ród Spałów, od którego wzięła nazwę. W XVIII wieku rozpoczęto tam eksploatację bogatych zasobów drewna wykorzystywanego do produkcji węgla drzewnego, smoły i wypalania wapna. W wyniku rozbiorów Polski Spała znalazła się pod panowanie Rosji. W 1876 roku do małej niepozornej miejscowości nad rzeczką Gać, stanowiącą dopływ Pilicy, zawitał na polowanie książę Aleksander, przyszły car Rosji. Urzeczony pięknem okolicy bogatej w zwierzynę łowną, zlecił budowę pałacyku myśliwskiego w pobliżu młyna Spałów, który regularnie odwiedzał już jako car Rosji Aleksander III. W hucznych carskich łowach brali udział monarchowie innych państw np. szach perski Nas red Din czy niemiecki cesarz Wilhelm II oraz ostatni car Rosji Mikołaj II. Siedzibę pałacu myśliwskiego ciągle upiększano i wzbogacano, tworząc okazałą rezydencję.
Podczas I wojny światowej w rezydencji spalskiej urządzono szpitale wojskowe. Po wojnie w 1920 roku na mocy uchwały Rady Ministrów zdecydowano, że zabudowania Spały będą przeznaczone do użytku Naczelnika Państwa. Pierwszym gościem był Józef Piłsudski. Później w Spale rezydował prezydent R.P. Stanisław Wojciechowski. Pod wielkim urokiem Spały był prezydent Ignacy Mościcki – była ona dla niego miejscem odpoczynku, spotkań towarzyskich, ukochanych polowań oraz miejscem reprezentacyjnym, z czasem zyskując miano „drugiego Belwederu”. Spała dzięki prezydentowi I. Mościckiemu stała się miejscem dorocznych dożynek, które po raz pierwszy odbyły się 28 sierpnia 1927 roku.
W historii Spały i jej okolic lata II wojny światowej były wyjątkowo tragiczne i jednocześnie pełne heroizmu. Lasy dookoła Spały były schronieniem dla oddziałów partyzanckich, a większość z ich członków została zamordowana w hitlerowskich katowniach. Legendarny major Henryk Dobrzański „Hubal” zginął bohaterską śmiercią koło Anielina (miejsce jego pochówku ukryli Niemcy). Po wojnie w lesie koło Anielina zbudowano z kamieni ułożonych w kształcie pierścienia symboliczny monument, upamiętniający majora oraz pozostałych „Hubalczyków”, którzy zginęli w zaciekłych walkach z oddziałami niemieckimi. Po wojnie Spała ze względu na wyjątkowe walory klimatyczne stała się ośrodkiem skupiającym liczne domy wczasowe. Od 1952 roku funkcjonuje tam Centralny Ośrodek Sportu, gdzie obecnie korzystając z nowoczesnego kompleksu sportowego i przygotowują się do prestiżowych zawodów oraz olimpiad polscy sportowcy.
Relaksujący spacer przynoszący ukojenie
Spała to nieco senna, kameralna osada, przyciągająca tych, którzy cenią ciszę, spokój i sielski klimat. Spacerując po Spale, możecie zawitać nad strumień Gać, gdzie kiedyś stał drewniany młyn należący do Spałów. Warto obejrzeć tam drewniany kościół p.w. Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. Został on zbudowany w 1923 roku w stylu zakopiańskim na polecenie prezydenta Ignacego Mościckiego. Ciekawa konstrukcja wspierająca się na podmurówce z ciosanych kamieni urzeka, a na szczególną uwagę zasługują rzeźbiony ołtarz św. Huberta i inne misternie wykonane drewniane rzeźby.
W upalne dni przyniesie ochłodę przechadzka po parku w stylu angielskim, do którego drzewa za czasów carskich sprowadzano aż z Kaukazu. Symbolem Spały jest żubr, którego posąg z 1862 roku możecie obejrzeć w parku. Powstały na polecenie Aleksandra II stał pierwotnie koło Białowieży w Zwierzyńcu, a potem trafił do Moskwy i Warszawy. O umieszczeniu go w Spale zadecydował w 1928 rok miłośnik tej miejscowości I. Mościcki. Pod koniec II wojny niemiecki oficer odciął łeb żubra i chciał wywieźć cenną zdobycz do Berlina. Na szczęście nie doszło to do skutku.
Dla pragnących spędzić czas w Spale nieco aktywniej, proponujemy przejażdżki konne, wycieczki rowerowe oraz spływy kajakowe rzeką Pilicą. Najbardziej malownicza trasa (6,5 km) prowadzi ze Spały do Teofilowa. Najpopularniejsza dłuższa 13 km wiedzie od Spały do Tomaszowa Mazowieckiego.
Ciekawa atrakcja w okolicach Spały
Będąc w Spale, warto odwiedzić Inowłódz położony kilka kilometrów dalej. Możecie tam obejrzeć niesamowity, górujący nad miasteczkiem romański kościół św. Idziego z przełomu XI I XII w., który ufundował Władysław Herman. Kościół pełnił funkcję obronną i był schronieniem dla okolicznej ludności w czasie zagrożeń. Kolejną atrakcją Inowłodza są częściowo zrekonstruowane ruiny zamku króla Kazimierza Wielkiego. Zbudowany pod koniec XIV wieku był zamkiem obronnym na szlaku handlowym, strzegącym przeprawy przez Pilicę i komory celnej. Podczas potopu szwedzkiego został zniszczony, a w latach 80. został zabezpieczony w postaci tzw. trwałej ruiny. Obecnie można oglądać częściowo zrekonstruowany zabytek.
Po odwiedzeniu Spały i Inowłodza dobrze smakuje odpoczynek nad wodami Jeziora Sulejowskiego. Jeśli chcecie spędzić miło wolny czas i cenicie wypoczynek połączony z eksplorowaniem miejsc o fascynującej historii, to zapraszamy do naszego hotelu. Zainteresowanych zachęcamy do kontaktu.