Eine Idee für ein Ferienwochenende - Kanufahren

Idee für ein Ferienwochenende

Wakacje powoli dobiegają końca a wraz z nimi sezon ciepłej pogody. Dlatego warto wykorzystać ostatnie dni lata na odpoczynek i „naładować akumulatory” przed czekającym nas wraz z początkiem nowego roku szkolnego wzmożonym wysiłkiem. Najcenniejsza dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia będzie z pewnością aktywność na świeżym powietrzu, dlatego poszukajmy pomysłu na weekend z rodziną z dala od zgiełku miasta.

Aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu

Dobiega końca czas letnich urlopów i przerwy w nauce. Przed nami okres wytężonej pracy i deficyt wolnego czasu, zwłaszcza na wspólne chwile z rodziną (którym z pewnością nie sprzyja stres i codzienny pośpiech). Dlatego wykorzystajmy trwającą jeszcze letnią pogodę, by jak najwięcej zaczerpnąć z jej uroków. Pamiętajmy, że następne wakacje dopiero za rok! Nie zwlekajmy z decyzją o wyjeździe za miasto – to świetny pomysł na weekend z rodziną i wspólnie spędzone chwile (niekoniecznie przed telewizorem – tę opcję pozostawmy na długie zimowe wieczory). Warto, abyśmy poszukali pomysłu na weekend, z którego nie będziemy mogli skorzystać, gdy lato się skończy – np. z kąpieli w jeziorze czy spływu kajakowego. Z pewnością aktywny odpoczynek na świeżym powietrzu to świetna inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie, których będziemy bardzo potrzebować jesienią i zimą. Zastanówmy się zatem nad optymalną formą rodzinnego wyjazdu.

Wyjazd za miasto wcale nie musi być drogi

Często jest tak, że gdy szukamy pomysłu na weekend z rodziną, w pierwszej kolejności myślimy o niedogodnościach, które są z tym związane: kosztach, konieczności zostawienia pod czyjąś opieką zwierząt domowych, trudach podróży czy potrzebie zabrania ze sobą np. sprzętu do uprawiania sportów wodnych. Tymczasem okazuje się, że wiele z naszych obaw nie ma podstaw. Obecnie możemy skorzystać z bogatej oferty familienfreundliche Hotels (np. nad Zalewem Sulejowskim), które proponują bardzo atrakcyjne ceny (w tym bezpłatne zakwaterowanie dla małych dzieci i duże zniżki dla większych), możliwość zabrania ze sobą zwierząt domowych, a nawet wypożyczalnie sprzętu sportowego. Ich dodatkową zaletą jest łatwy dojazd (zlokalizowane są blisko Łodzi i Warszawy). Co więcej – położone są one w niezwykle malowniczych zakątkach, z dala od zanieczyszczonego miejskiego powietrza i ulicznego hałasu. Zalesione tereny i piaszczyste plaże dają ogromną przestrzeń do aktywności na świeżym powietrzu. A zatem – porzućmy nasze obawy i skorzystajmy z uroków mijającego lata.

Wassersport - eine tolle Option

Jednym z pomysłów na weekend, z których możemy korzystać jedynie latem, są sporty wodne. Szczególnie popularne jest żeglarstwo, ale nie mniejszym powodzeniem cieszą się spływy kajakowe i windsurfing. W Polsce (nie bez przyczyny) za królestwo miłośników sportów wodnych uważany jest Zalew Sulejowski. Do tego stopnia jest to uznane miejsce, że na tych obszarach prowadzone są liczne szkolenia i Segelcamps oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego (co zwalnia nas z konieczności zabierania go ze sobą). Warto wiedzieć, że dno Zalewu  jest bardzo przyjazne, pozbawione kamieni, co zapewnia wyjątkowe bezpieczeństwo, możliwość korzystania z całej powierzchni wody oraz cumowania w dowolnym miejscu (pełna dostępność linii brzegowej). Co więcej – Ein weiterer Vorteil des Haffs von Sulejowski ist seine seltene Ruhezone i – aby jej nie zakłócać – został wprowadzony na tym terenie zakaz korzystania z jednostek pływających z silnikiem. A zatem – jeśli szukamy bezpiecznego i przyjaznego miejsca na letni wypoczynek – Zalew Sulejowski to z pewnością dobry pomysł na weekend z rodziną.

Kanufahren - warum nicht?

Spływ kajakowy to nie tylko ekscytująca zabawa na świeżym powietrzu i relaks, ale również sport, który pozwala wzmocnić mięśnie (przede wszystkim górnych części ciała) oraz spalić mnóstwo kalorii i poprawić krążenie krwi. Dlatego – nie wahajmy się skorzystać z tej aktywności, zwłaszcza że nie potrzebujemy drogiego sprzętu i zwykle możemy go bez problemu wypożyczyć. By uprawiać kajakarstwo korzystamy z niewielkiej lekkiej łódki z dwoma wiosłami. Warto wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów kajaków: rekreacyjne, turystyczne (przydatne zwłaszcza nad morzem i w górach) oraz sportowe (m. in. regatowe, górskie slalomowe i górskie zjazdowe). Różnią się one przede wszystkim tworzywem, z którego są wykonane. Na weekendowy wyjazd z rodziną w zupełności wystarczy nam kajak rekreacyjny (zwłaszcza kiedy będziemy pływać po jeziorze). Bezwzględnie powinniśmy mieć też ze sobą kamizelkę ratunkową. I – w zasadzie – nic więcej.

Alles kann gelernt werden

Wenn Sie sich fragen, ob spływ kajakowy to dobry pomysł na weekend z rodziną – nie musicie się obawiać, nawet jeśli wcześniej nie pływaliście kajakiem. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności – z łatwością opanujecie potrzebne umiejętności. Na pewno osoby początkujące powinny wybierać miejsca, gdzie woda jest płytka, spokojna, bez fal i silnych prądów. Po zajęciu w kajaku odpowiedniej pozycji siedzącej należy chwycić wiosła w taki sposób, by nic nie krępowało ruchów. Warto pamiętać, że im bliżej będziecie trzymać ręce, tym trudniej będzie wam kontrolować ruchy, a im dalej – tym więcej wysiłku będzie trzeba włożyć w wiosłowanie. Następnie należy zanurzyć wiosło na wysokości stóp i przeciągnąć wzdłuż boku kajaka. Gdy zaś zrówna się z tułowiem – potrzeba wyciągnąć je z wody i zanurzyć po drugiej stronie. W zasadzie – niczego więcej na temat pływania kajakiem nie musicie wiedzieć. To bardzo prosty, niekosztowny sport, dostępny dla każdego, a zwłaszcza dla miłośników wędkarstwa i pięknych widoków – kajak jest wręcz stworzony do łowienia ryb i kontemplowania krajobrazów. Dlatego – nie wahajcie się z decyzją atrakcyjnego spędzenia końca wakacji z rodziną i wybierzcie ten prosty pomysł na weekend.